<% JAVASCRIPT %>  Çamlıhemşin

       Ayder
       Kavrun
       Elevit
       Palovit
       Pokut
       Avusor
       Kaçkar
       Sal
       Kale
       Hüser
       Trovit(Trevit)
       Samistal
       Haçivanak
       Çeymakçur
       Verçenik
 


Ziyaretçi Defteri

 
Resmi Kurum Ulaşım Numaraları
      Belediye
      Kaymakamlık
      Ç.HemşinP.T.T
      Okullar
      Sağlık Ocağı
      Jandarma
      Milli Eğitim Müd.
      Nufus Müd.
      Orman İşletme Müd.
      Tapu Sicil Müd.
      Ziraat Bankası Müd.
      Müftülük
 
 
 

KAYAK TEKNİKLERİ

     Kayakçılar bir zamanlar kayma tekniğini ve kıvraklığını göstermek için engebeli pistlerde kaymayı yeğliyordu. Bugün ise önemli olan mümkün olduğunca eğilip kara adeta yapışarak hız yapmak... Liftlerle ulaştığınız pistler dümdüz, her biri neredeyse bir bulvar genişliğinde ve kilometrelerce uzanıyor, üstelik her koşulda kayağa da elverişli olunca elbette heyecan bunun neresinde diyenler de oldu. Yeni pistler, yeni kayak teknikleri işte böyle doğdu, hatta sadece kayma teknikleri değil kayakların kendisi de değişti, giysilerinden gözlüğüne kadar her şey sürekli yenileniyor! Kayaklar çok değişince kayma teknikleri de gelişti! Şimdi kısaca onlara bir göz atalım!

Telemark..
Birkaç yıllık geçmişi var, bir anlamda eskiye dönüş: İlk kayma tekniğine ve doğaya saygılı bir tavrı getiriyor. Ayaklar kayağa önden tutturulup topuklar serbest bırakılıyor. Böylece kayakçı viraj alırken dizler neredeyse kara değiyor. Pistlerde olduğu gibi toz karlı zeminlerde de, daha doğrusu her türlü karlı zeminde kaymayı mümkün kılıyor.

Monoski...
Bir tek, ama standart kayaklardan daha geniş tutulmuş kayak üzerine iki ayak sabitleştiriliyor. Monoski, özellikle sert pistlerde ve engebeli zeminlerde kaymak için...

Skwal...
Bir tür monoski, ama kayak daha uzun ve ince. Bir ayak ötekinin önünde tek bir kayak üzerinde pistten kayarak iniliyor.

Snowboard..
Amerika'da sörfçüler tarafından kış sporlarına uyarlanan bu teknik çok tutuldu. Zemine göre de birçok kayak modeli geliştirildi; toz karda, sert pistlerde ve doğal karlı ortamlarda kaymak üzere çeşitli modelleri var. Bütün kayak merkezlerinde yapılabiliyor. Snowboard özellikle heyecan arayan her yaştan gencin gözdesi, üstelik kendine göre bir giyim tarzı var.

Carving...
Bir adı da Parabolik ski. Carving geniş ve yuvarlak kenarlı, geniş topuklu kayaklarla kayılıyor. Bu kayaklarla keskin virajlar alınabiliyor, üzerinde eğilmek ve yokuşa yapışmak daha kolay. Pistlerde, az veya çok sert karlı zeminlerde kaymak için...

Kar bisikleti...
Henüz çok yaygınlaşmadı ama birçok kayak merkezinde bulunuyor. Bisikletin tekerlekleri yerine geniş bir kayak bulunuyor.

Kızak...
Modası hiç geçmeyecek olan kızaklar zamanla geliştirildi. Günümüzün kayak merkezlerinde eski ahşap kızakların yerini freni ve sert gövdesiyle ailece kaymanın tadını yaşatan hızlı araçlar aldı.

Free Style...
Kayaklar çeşit çeşit, kayak teknikleri de çok farklı... Ama heyecan arayanlar sınırları zorlamak istiyorlar. İşte bunun bir örneği Free Style... Engellerle çeşitli eğimlerin bulunduğu bir pistte adeta uçarcasına kayarak, tümseklerin üzerinden atlayarak çeşitli akrobatik figürler yapılıyor. Bunun için de özel kar parkları (snowparc) yapıldı.

Boardercross..
Kayakçıların hep birlikte tepeler, çukurlar ve sert virajlar bulunan bir pistte kayması...

Free Ride.. .
Pist dışında, dağlarda, beyaz bir okyanusun ortasında, ayak basılmamış ortamlarda doğa ile başbaşa kalarak kaymak isteyen usta kayakçılar ve snowboard'çular için! Dağları başka bir açıdan yaşamak ve tanımak, zirvelerden inmek, kar dalgaları üzerinden uçmak için...

Half pipe...
Snowboard'çuların engebelerden atlayarak ve havada çeşitli figürlerle gösteri yaparak özel pistlerden kayması...

Kar Raftingi...
Rafting botları altına kayganlığı arttırıcı bir branda gerilerek kürek kullanmadan sadece bir görevlinin gerekli yerlerde alüminyum frenleyici çubukları kullandığı, belirli bir parkurda botun kaydığı alternatif bir kış sporu. (Erciyes'te uygulanıyor.)

Tur Kayağı...
Usta kayakçı ve dağcılar için. Kayarak, yürüyerek, tırmanarak ve çadırlarda konaklanarak dağların aşılması...

 

 


 
 
Hüseyin Reyhan

 

 

Şimdiye Kadar

Kişi Ziyaret Etti
 

Doğa Sporları ve Çamlıhemşin

Dağcılık Hakkında
Rafting Hakkında
Kayak Hakkında
 
Tasarım : Tolga Reyhan e-mail: pobol_53@hotmail.com
Mod: Ali Şahin

© 2007 {www.camlihemsin.gen.tr}
Bütün Hakları Saklıdır.